Jak konsultować z mieszkańcami ogólny plan zagospodarowania?
Ważne jest, abyśmy nie czekali z konsultacjami do momentu, gdy będzie się kończył czas na uchwalenie planu ogólnego, a mieszkańcy będą mieli ograniczone możliwości komunikacji z urzędnikami – mówi Iwona Janicka, ekspertka w zakresie partycypacji i współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.
W jakim celu organizuje się konsultacje społeczne w gminach? Czemu służą?
Celów może być kilka, a kluczowym jest chęć poznania opinii mieszkańców gminy, zwłaszcza gdy planowane są jakieś zmiany. Niektórzy mieszkańcy z jakichś konkretnych powodów mogą mieć obawy, gdyby postępujące zmiany odbiegały od ich potrzeb. Konsultacje publiczne pozwalają poznać te aspekty, o których samorządowcy mogli nawet nie mieć pojęcia. Prowadząc konsultacje mamy szansę ograniczyć ryzyko podjęcia nietrafionej decyzji.
Do organizowania konsultacji społecznych w kwestii planowania przestrzennego zobowiązuje gminy nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić proces konsultacji dotyczący tworzenia planów ogólnych? Od czego zacząć prowadzenie tych konsultacji?
Jeszcze zanim rada gminy podejmie uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu ogólnego zachęcam do zorganizowania otwartego spotkania z gremiami, które ma wójt, burmistrz czy prezydent. Mam na myśli m.in. młodzieżową radę, radę seniorów, rady kobiet, rady sportu, radę działalności pożytku publicznego, w której składzie są radni, przedstawiciele urzędu, jak i organizacji pozarządowych, a która to rada weźmie udział w opiniowaniu aktu prawa miejscowego, jakim jest plan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta